Akce Family Pointu

2021

„Každý nový začátek pochází z konce nějakého jiného začátku.“
Seneca

od 4. 1. 2021 bezkontaktní provoz


ONLINE AKTIVITY

Fotografická soutěž Jarní radost
Jarní online prázdniny
Virtuální výstavka - Zimní radost


Na co se můžete těšit

Akce, které proběhly

Víte o zajímavé akci?

Pořádáte akci nebo o nějaké zajímavé víte a chcete se o ni podělit s ostatními?
Zašlete nám e-mailem Vaši pozvánku a my ji rádi zveřejníme.

familypointzlin@cpr-zlin.cz

Odběr novinek

Festivalová filmová témata

Hlavní téma 59. ročníku filmového festivalu bude s ohledem na sté výročí narození cestovatele Miroslava Zikmunda zaměřeno na objevování a poznávání. Cestovatelská témata se tak budou prolínat jak filmovým, tak doprovodným programem. Letos došlo k proměně struktury filmového programu s cílem zpřehlednit a zviditelnit tři základní programové bloky. Mimo již tradiční SOUTĚŽE a sekci nazvanou nově FESTIVAL CLASSICS se filmová přehlídka v roce 2019 zaměří právě na téma OBJEVUJ & POZNÁVEJ. „Diváci se mohou těšit na filmové poznávání a objevování ve třech oblastech: PŘÍRODA, LIDÉ a ZEMĚ,“ připomenula umělecká ředitelka Markéta Pášmová a dodala, že v rámci této sekce se bude promítat více jak 40 filmů a dokumentů.

 

V mimosoutěžní sekci věnované Přírodě se představí světoznámé přírodopisné dokumenty, které především mladým divákům přinesou zajímavé, poučné a jedinečné momenty. Ty neopomenou akcentovat ani témata ekologie a ochrany životního prostředí. Hostem bude například producent, režisér a filmař žraloků Steve Lichtag, který malé diváky provede nejen unikátním ekosystémem atolu Aldabra. Další zajímavosti ze světa přírody přiveze režisér Marián Polák, autor oceňovaného dokumentu Planeta Česko. Bude s dětmi besedovat na téma „Nikdy nefilmujte zvířata!“. Hostem bude třeba také Přemysl Rabas, ředitel ZOO ve Dvoře Králové. Doprovodí dokument mapující život a smrt Sudána, posledního nosorožce bílého na světě.

Kapitola věnovaná tématu Lidé se zaměří na celovečerní hrané filmy o původních obyvatelích různých koutů světa – od Inuitů, Austrálců, Maorů, Indiánů a řady dalších, jejichž prostřednictvím budeme moci nahlédnout do neobyčejných životů těchto etnických skupin. Hosty sekce budou mj. Mnislav Atapana Zelený – etnolog, spisovatel a novinář, či „Maoravák“ (napůl Maor, napůl Moravan) Frank Tomas Grapl, který divákům ukáže a možná je i naučí tradiční maorský tanec Haka a povypráví o životě svých předků na Novém Zélandu. Zajímavou sondou do života lidí na jednom z nejchladnějších trvale obydlených míst na Zemi – v ruské vesnici Ojmjakon (-72 stupňů Celsia) bude snímek talentovaného mladého studenta Dominika Bariho, který získal podporu nadace Leonarda DiCapria a jehož film byl nominován na Oscara.

Sekce Země uvede profil balkánské kinematografie. V 15 celovečerních hraných filmech poznají diváci temperamentní a pohostinnou atmosféru zemí bývalé Jugoslávie, ale třeba také Bulharska či Albánie.

Festival představí dílo albánské dětské režisérky Xhanfise Keko. Za přispění albánského Národního filmového archivu budou dvě její díla součástí přehlídky balkánských filmů - Rozmazlená Mimoza (1973) a Tomka a jeho kamarádi (1977). Významnou součástí sekce Země bude programový blok věnovaný Miroslavu Zikmundovi a jeho následovatelům. Festival uvede dvě komentovaná pásma složená z filmů H&Z určená i dětem a mládeži. Následovat budou projekce filmů a besedy s cestovateli.

Seznam soutěžních filmů i snímky v sekci OBJEVUJ & POZNÁVEJ naleznete na www. zlinfest.cz

České zastoupení v programu festivalu

Poměrně silné zastoupení na festivalu bude mít český film. Mimo zahajovací a zároveň soutěžní film v kategorii pro děti TvMiniUni: Zloděj otázek bude mít premiéru v kategorii soutěžních filmů pro mládež koprodukční česko-německý snímek režiséra Ivana Pokorného Uzly a pomeranče. V kategorii krátkých animovaných filmů se o Zlatý střevíček spolu s ostatními snímky z celého světa utká nový večerníček z produkce ČT Kokoškovi na cestách zlínského režiséra Ivo Hejcmana.

Pro festivalové publikum budou mimo soutěž uvedeny filmy Čertí brko, Velké dobrodružství Čtyřlístku i Českými lvy ověnčené snímky Všechno bude a King Skate. V sekci OBJEVUJ & POZNÁVEJ budou Českou republiku zastupovat snímky Archa světel a stínů, Trabantem tam a zase zpátky  či Cesta jako žádná ze sta.

Festivalová dramaturgie připravila pro letošní ročník také nový formát tzv. Filmového vyučování, které dětem interaktivní formou přiblíží zajímavé osobnosti či dějinné události naší historie. Vyučování bude probíhat prostřednictvím pořadů ČT :D, které vznikly ke 100. výročí vzniku Československé republiky (Cyklus Hvězdičky, Když se řekne naše země, V sedm u koně, Skautská pošta).

Kompletní filmový program bude k dispozici 10. května 2019 na www.zlinfest.cz

Poroty a další hvězdy festivalu             

Soutěžní filmy budou i letos posuzovat odborníci i dětští porotci z různých zemí světa. „Českou republiku reprezentuje režisér a producent Petr Oukropec a spolu s filmovými profesionály z Kanady, Nizozemí, Indie a Srbska se bude věnovat filmům pro děti a mládež. Není bez zajímavosti, že předsedkyní hlavní poroty bude paní Xiaojuan Zhou, prezidentka kanadské distribuční společnosti Attraction Distribution, která je lídrem na poli dětského a rodinného filmu ve světě. Režisér, novinář   a čerstvý držitel Českého lva za dokument King Skate Šimon Šafránek bude spolu s dalšími kolegy posuzovat evropské první filmy a režisér pohybující se na poli animovaného filmu Libor Pixa se bude zabývat krátkými animovanými filmy. Do poroty pro studentský film zasedne producent Tomáš Michálek,“ jmenuje Markéta Pášmová.

Zatímco loni přijeli do Zlína dva nadějní herci Art Parkinson (Hra o trůny) a Josh Wiggins (Nová šance), 59. ročník Zlín Film Festivalu přivítá tři mladé evropské herečky.  Jordane Jones z Irska se po letech vrací do Zlína a uvede soutěžní debut irského herce Hugha O´Conora (Moje levá noha, Čokoláda) Metal Heart. Z Velké Británie přijede společně s režisérem Williamem McGregorem sedmnáctiletá herečka Eleanor Worthington-Cox, která se ve svých deseti letech stala nejmladší držitelkou Ceny Laurence Oliviera za výkon z muzikálu Matilda. V současné době hraje v populárním seriálu Brittania. Do Zlína přiváží temný historický příběh z Walesu Gwen. Trojici letošních Young Star doplní Milena Tscharntke, čerstvá držitelka německé ceny Zlatá kamera za objev roku. Diváci mohou tuto vycházející německou hvězdu vidět v dramatu Isy Way Out.

Zlín Film Festival – Mezinárodní filmový festival pro děti a mládež je nejstarší a v současnosti největší filmovou přehlídkou svého druhu na světě. „Posláním festivalu je prezentace celosvětové filmové tvorby pro děti a mládež, její zpřístupnění dětskému divákovi a rovněž vytvoření nabídky kvalitní alternativy k běžně dostupnému audiovizuálnímu obsahu,“ uvádí prezident Zlín Film Festivalu Čestmír Vančura a dodává: „Důležitým aspektem festivalu je mladé diváky prostřednictvím filmu vzdělávat, rozšiřovat jejich povědomí o okolním světě, rozvíjet estetické, sociální a morální cítění. Cílem odborného programu je potom přispívat k rozvoji české kinematografie pro děti a mládež.