Kalendář
Akce Family Pointu

PRÁZDNINOVÁ PROVOZNÍ DOBA FAMILY POINTU ZLÍN

Od 9. července 2018 do 31. srpna 2018 bude otevřeno od 10 hod. do 17 hod.
(v pátek do 15.30 hod.)

PRÁZDNINOVÁ PROVOZNÍ DOBA FAMILY POINTU ZLÍN

Family Point Zlín bude ve dnech 2. až 6. července 2018 UZAVŘEN!


Mami, tati, kde se berou děti? 16.-27. července 2018

Výstava maket a fotografií z prenatálního období. Možnost objednání podrobnější konzultace s lektorkou preventivních programů.
Ve spolupráci s Preventivními programy Nadačního fondu CREDO.

Víte o zajímavé akci?

Pořádáte akci nebo o nějaké zajímavé víte a chcete se o ni podělit s ostatními?
Zašlete nám e-mailem Vaši pozvánku a my ji rádi zveřejníme.

familypointzlin@cpr-zlin.cz

Odběr novinek

 Již dvacet let uplynulo od chvíle, kdy řadu míst dnešního Zlínského kraje zasáhly ničivé povodně. Vodní živel tehdy zaskočil tisíce obyvatel a zanechal za sebou spoušť a velké škody. Toto výročí se Zlínský kraj rozhodl připomenout prostřednictvím výstavy fotografií, na kterých jsou tehdejší dramatické události zachyceny. K vidění je ode dneška v sídle Zlínského kraje.

 

„Povodně tehdy velmi silně zasáhly do životů rodin ve Zlínském kraji. Nechtěli jsme si toto určitě smutné výročí připomínat s velkou pompou. Proto jsme oslovili obyvatele Zlínského kraje, aby nám oni sami ukázali, jak vnímali tehdejší události. Na výstavě nenajdete snímky profesionálních fotografů, nýbrž fotografie ze soukromých archivů. Dokonce nám byly zaslány i dva videozáznamy, které jsou součástí výstavy," řekl hejtman Zlínského kraje Jiří Čunek a pokračoval: „Od té doby se ve Zlínském kraji udělalo kus práce. Na městech pracují krizoví manažeři, byl vybudovaný moderní integrovaný záchranný systém. Přesto je však potřeba k přírodě přistupovat s pokorou a veškeré zásahy do krajiny plánovat s ohledem na její zákonitosti."

Vystavené fotografie návštěvníkům přibližují povodňová dramata v Otrokovicích, Zlíně, Tlumačově, Kašavě, Huslenkách či Uherském Hradišti. Zachycují přitom jak řádění povodňové vlny, tak velké lidské úsilí a odhodlání při záchranářských a likvidačních pracích. Výstava je doplněna o dvě videosmyčky, z nichž jedna obsahuje i unikátní letecké záběry na zaplavené oblasti.

Pro připomenutí – co přesně se před dvaceti lety na území kraje dělo? Pršet zde začalo 5. července a intenzivní srážky trvaly další tři dny. Velká voda z řeky Moravy zalila část Kroměříže, po proudu níž pak proměnila v jezero otrokovickou čtvrť Baťov a nakonec se vyvalila do Uherského Hradiště, kde musela být mimo jiné evakuována místní nemocnice. Maximální průtoky byly odhadovány na 500 metrů krychlových za sekundu v Kroměříži a 600 metrů krychlových v Uherském Hradišti.

Nejkritičtější situace byla zřejmě v Otrokovicích. Městem tehdy proteklo zhruba 1,1 miliardy kubíků vody. Kromě již zmíněných míst však záplavy postihly například také Zlín, Valašské Meziříčí a jeho okolí, Staré Město či obce v podhůří Hostýnských vrchů. Celkově bylo v povodí střední Moravy, které z velké části zahrnuje právě Zlínský kraj, červencovými záplavami zasaženo celkem 92 obcí. Evakuováno bylo 34 tisíc obyvatel, 1 člověk přišel o život – mezi Otrokovicemi a Tlumačovem utonul muž. Celkové škody dosáhly zhruba 7 miliard korun.

Výstava je k vidění v 16. etáži budovy, a to až do konce měsíce srpna.

Zdroj