Kalendář
Akce Family Pointu
Víte o zajímavé akci?

Pořádáte akci nebo o nějaké zajímavé víte a chcete se o ni podělit s ostatními?
Zašlete nám e-mailem Vaši pozvánku a my ji rádi zveřejníme.

familypointzlin@cpr-zlin.cz

Odběr novinek

Festival o těhotenství, porodu a rodičovství se ve Zlíně uskuteční ve Filmovém uzlu Zlín v termínu 19. a 20. května 2017.

Zlínský Festival o těhotenství, porodu a rodičovství se koná v rámci Světového týdne respektu k porodu (každoročně třetí týden v květnu) a připojuje se tak k iniciativě, kterou v roce 2006 rozjelo Hnutí za aktivní mateřství, když poprvé uspořádalo festival v Praze. Fakt, že počet návštěvníků festivalu každoročně stoupá a připojuje se stále více měst po celé republice, svědčí o tom, že toto téma je ve společnosti velmi živé a pomalu vede k proměně stereotypních pohledů na těhotenství, porod a mateřství. 

Letošní ročník, jehož téma zní 40 týdnů? Každý porod má svůj pravý čas, je svým rozsahem výjimečnou událostí v celém Zlínském kraji.  Během dvou dnů budete moci navštívit osm přednášek a workshopů dlouholetých odborníků z oblasti porodnictví, dvě filmové projekce, z nichž jedna bude českou premiérou s účastí režisérky, a vernisáž na téma těhotenství, porod a mateřství.

Informační a poradenské stánky zde budou mít organizace UNIPA (Unie porodních asistentek) a ROZALIO (Rodiče za lepší informovanost a svobodnou volbu v očkování), kam můžete směřovat své konkrétní dotazy. Na místě budou kromě porodních asistentek i laktační poradkyně, porodní a poporodní dula, které vám pomůžou vyřešit váš konkrétní problém či dilema. 

K dispozici budou vegetariánské občerstvení, čerstvě lisované šťávy, odpočinková místnost, kavárna k diskusi a dětský koutek.

Od pondělí 15. do středy 17. května budeme mít svůj informační a poradenský stánek v Komenského parku ve Zlíně.

Co je Světový týden respektu k porodu? 

Tradice Světového týdne respektu k porodu vznikla před několika lety souběžně v několika frankofonních zemích jako reakce na stále přetechnizovanější obor porodnictví. Česká republika se připojila prostřednictvím Hnutí za aktivní mateřství v roce 2006. 

Co je náš cíl?

Snažíme se, aby zdraví, bezpečí a radost z porodu byly v českých porodnicích samozřejmostí. Cílem festivalu je přinášet informace rodičům, porodním asistentkám a lékařům. Je pro nás důležité, aby byla pro každou ženu a dítě dostupná bezpečná péče, poskytovaná podle nejnovějších odborných doporučení, nikoliv podle zastaralých postupů a zvyků.

Zdroj: TZ Veronika Paličková

PROGRAM FESTIVALU:

Pátek 19. května 2017

17.30 – 19.00 Zahájení festivalu – úvodní slovo k festivalu a představení vernisáže Elišky Svobodové na téma Těhotenství, porod a mateřství (foyer a kavárna)
19.00 – 20.10 Projekce slovenského dokumentárního filmu, který svým tématem píchl do vosího hnízda porodnictví na Slovensku. Režisérka vypráví příběh tří žen, pro které se i přes jejich odhodlání rodit přirozeně stal porod traumatickou událostí. Film sleduje běžný provoz prestižních slovenských porodnic, na němž dokumentuje, jaké důsledky mohou mít medicínská rutina a odosobněný přístup personálu na průběh porodu. Snímek vzbuzuje velké emoce a vybízí ke spoustě otázek, na které náš festival v průběhu svých sobotních přednášek bude hledat odpovědi. (kavárna a kinosál)
20.10 – 21.00 Moderovaná diskuse se slovenskou režisérkou výše zmíněného dokumentu. Autorka přijede pohovořit o průběhu a okolnostech vzniku filmu i o tom, proč je její dílo ještě před oficiálním uvedením konfrontováno se žalobou ze strany nemocnice. (kavárna)
21.00 – 24.00 Společenské setkání nad tématem festivalu, vernisáže a filmu (foyer a kavárna)
   

Sobota 20. května 2017

Hlavní přednáškový sál

9.55 Zahájení
10.00 – 11.45 Jana Riedlová První dny s miminkem
12.00 – 13.00 Tereza Stejskalová Předporodní a poporodní rituály
14.00 – 15.45 Radha Rosecká Lotosový porod / Celostní pohled na placentu
16.00 – 17.45 Kristina Neubertová Zemánková Přenášení – vyvolávaný porod vs. přirozený průběh
18.00 – 19.15 Ivana Cvičková Ambulantní porod
19.30 – 21.00 Projekce filmu Mikrozrození (Microbirth, UK) a moderovaná diskuse Více o filmu »
21.00 – 23.00 Ukončení festivalu a jeho zhodnocení
   

Malý přednáškový sál (uzavřená klidová zóna)

13.00 – 14.00 Jana Riedlová WORKSHOP: Jak pracovat s bolestí u porodu
15.30 – 16.30 Hana Mertová WORKSHOP: Aromaterapie a masáže v těhotenství
17.00 – 18.00 Radana Prokopová WORKSHOP: Gravid jóga
   

Místo konání:

Filmový uzel Zlín www.filmovyuzel.cz

Areál filmových ateliérů Filmová 689 760 01 Zlín

Mapa zde

Zdroj: www.respektkporoduzlin.cz