Kalendář
Akce Family Pointu
Víte o zajímavé akci?

Pořádáte akci nebo o nějaké zajímavé víte a chcete se o ni podělit s ostatními?
Zašlete nám e-mailem Vaši pozvánku a my ji rádi zveřejníme.

familypointzlin@cpr-zlin.cz

Odběr novinek

Druhý ročník Dnů řemesel pořádá ve dnech 1. - 3. října Kovárna VIVA a Krajská hospodářská komora Zlínského kraje. Program v baťovském areálu je určen zejména pro žáky základních škol, jejich rodiče a učitele, kterým představí možnosti a perspektivy studia technických oborů a řemesel na Zlínsku. Poslední den je pak přístupný široké veřejnosti a zahrnuje ukázky starých řemesel, podkování koně, soutěže pro děti a další atrakce. Zakončen bude běžeckým závodem „Kovářská pětka" za účasti olympionika Jana Čelůstky.

Ukázat žákům 8.a 9. tříd základních škol atraktivitu středoškolských technických oborů a možnosti uplatnění jejich absolventů, to je cílem Dnů řemesel, které nabídnou pohled do výroby společností jako jsou Kovárna VIVA, GENICZECH-M, ZPS-Frézovací nástroje či FlowTech. Třídenní program ale nezapomíná ani na návštěvníky, kteří zrovna neřeší volbu budoucího povolání a hledají zábavu i poučení na jednom místě.

Čtvrtek 1. října je vyčleněn odborným seminářům pro výchovné poradce ze zlínských základních škol. V pátek 2. října od 8 do 14 hodin přivítají žáky základních škol, kteří stojí před rozhodnutím o volbě dalšího studia. Jsou pro ně připraveny komentované prohlídky firemních provozů, ukázky moderní strojírenské výroby i prezentace perspektivních technických oborů jednotlivých středních škol.

„Registrujeme zvýšený zájem o Dny řemesel, a to jak ze strany žáků, tak i středních škol, které zde prezentují své studijní obory. Už teď díky předběžným přihláškám víme, že návštěvnost bude ještě vyšší než loni, kdy sem dorazilo na 250 žáků," řekl za organizátory Zbyněk Rozsypal, předseda představenstva Kovárny VIVA.

Pořádání akcí typu Dny řemesel přispívá společně s aktivními propagačními aktivitami naší školy v posledních třech letech k velkému nárůstu žáků a naplnění strojírenských a elektro oborů", potvrzuje vzestup obliby technického vzdělání Jiří Charvát, ředitel ze Střední polytechnické školy ve Zlíně, a dodává "Podílí se na tom však také postupná změna celospolečenského vnímání těchto oborů a také obnovení hluboce zakořeněné tradice strojírenství v našem kraji."

Poslední den je určený pro širokou veřejnost. V sobotu 3. října od 9 do 15 hodin je v okolí 72. - 74. budovy baťovského areálu připravený bohatý doprovodný program. Zájemci o průmyslovou výrobu mohou nahlédnout přímo do provozu Kovárny VIVA. Pro příznivce tradičních řemesel jsou přichystány ukázky prací mistrů kovářských, nožířských, zámečnických a dalších. Nebude chybět ani již tradiční podkování koně.

Pro loňský úspěch je opět zařazena soutěž ve vaření guláše. V ní se utkají zaměstnanci Kovárny VIVA, kteří se původně vyučili kuchaři, z nedostatku pracovního uplatnění se ale rekvalifikovali a našli zde uplatnění ve strojních profesích.

Na děti opět čekají soutěže a tvůrčí dílničky, projížďky na koni a další aktivity.

Závěr programu obstará běžecký závod baťovským areálem „Kovářská pětka". Hlavní kategorii, běh na 5 km, odstartuje europoslankyně Martina Dlabajová, která převzala záštitu nad akcí. Na start se postaví i loňský vítěz, mistr ČR v olympijském triatlonu Honza Čelůstka, a zástupce kapitána extraligových HC PSG Zlín Jirka Marušák. Vypsány jsou samozřejmě i kategorie pro děti.

Dny řemesel vznikly z iniciativy zlínské Kovárny VIVA, která dlouhodobě řeší nedostatek pracovníků s technickým vzděláním. Cílem Dnů řemesel je představit žákům 8. a 9. tříd základních škol technické

obory jako zajímavé a perspektivní. V rámci programu mohou žáci i jejich rodiče a učitelé nahlédnout přímo do výroby zúčastněných firem a seznámit se s nabídkou studijních oborů technicky zaměřených středních škol. Letos se Dny řemesel konají již potřetí a zaznamenávají zvýšený zájem ze strany žáků i prezentujících se středních škol.

Dny řemesel probíhají pod záštitou Zlínského kraje a poslankyně Evropského parlamentu Martiny Dlabajové.

PROGRAM DNŮ ŘEMESEL 1. – 3. 10. 2015

ČTVRTEK 1. 10. 2015

* Odborné semináře pro výchovné poradce škol

PÁTEK 2. 10. 2015 8:00 – 14:00 Exkurze pro základní školy

* Komentované prohlídky firem Kovárna VIVA, GENICZECH-M, ZPS-Frézovací nástroje, FlowTech

* Prezentace studijních oborů středních škol

SOBOTA 3. 10. 2015 9:00 – 15:00 program pro veřejnost

* Prezentace středních škol

* Komentované prohlídky provozů firem (Kovárna VIVA – 72., 74. budova, GENICZECH-M – 54. budova)

* Výstava historie strojírenství

* Ukázky tradičních řemesel - zámečnictví, umělecké kovářství, řezbářství, podkovářství, výroba mincí a další

* Interaktivní program pro děti – dobývání sejfu ručně vyrobenými klíči, Lego koutek,...

* Soutěže

* Občerstvení

10:00 - tovaryšská zkouška

10:00 - soutěž ve vaření guláše - ochutnávka

10:15 - projížďky na koni

11:00 - podkování koně

12:00 - vyhlášení výsledků soutěže ve vaření guláše

Běh areálem - Kovářská pětka

11:30 - 12:00 registrace dětských kategorií 12:10 - 13:40 závody jednotlivých dětských kategorií 11:30 - 13:15 registrace hlavního závodu 14:00 start Kovářské pětky (5 000 m)

14:45 vyhlášení výsledků

Doporučení pro návštěvníky akce: Nejlepší dostupnost areálu je MHD (zastávka Poliklinika). Případně odstavné parkoviště pro automobily vedle 91. budovy.

Podrobné informace o programu na www.viva.cz a www.khkzlin.cz

TZ: Ing. Kateřina Martykánová